
Fundamenty to na pewno najistotniejsze części budynku. Jeśli będą uszkodzone okażą się niebezpieczeństwem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, która może szybko je uszkodzić, a skutki tego będą zauważalne dla każdego z lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą potrzebne drogie oraz naprawdę trudne prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak wiec je rozpoznać? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?
Izolacja fundamentów – czemu tak ważna?
Jak przed momentem nadmieniliśmy, zawilgocenie potrafi być naprawdę groźne dla domu. Jeśli wilgoć dotrze do ścian, pierwszym symptomem jest odpadanie farby, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko bowiem ściany zajmują pleśni i glony, a te mogą być ogromnym zagrożeniem dla życia mieszkańców budynku. Szczególnie niebezpieczne są dla osób z alergiami i chorobami systemu odpornościowego, u których niekiedy owocują także śmiercią. Właśnie z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Które metody to umożliwiają?
Surowce do izolacji fundamentów
Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pierwsza zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem oraz wodą gruntową. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się powodzie. Istotne jest także to, które materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie powinno się wybierać produkty najlepszych producentów.