
Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już w trakcie projektowania budynku należy zatroszczyć się o to, żeby dom był solidny. Świetnie sprawdzi się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy więc przed czym chroni tego rodzaju izolacja.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroń podstawę budynku przed wodą opadową
Warunki zewnętrzne mają znaczący wpływ na konstrukcję budynku. Szkodliwe skutki wywołuje zwłaszcza oddziaływanie wód gruntowych, co może być przyczyną wyziębiania domu. Wilgotne fundamenty sprawiają, że spada poziom izolacji termicznej, a co za tym idzie – podnoszą się koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną metodą hydroizolacji, która chroni nieruchomość przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz tzw. podciąganiem kapilarnym. Stosuje się ją zarówno w budynkach użytkowych, jak i produkcyjnych. Budowę chroni się za pomocą różnych sposobów izolacji. Izolację przeciwwodną stosuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda wywiera nacisk hydrostatyczny na fundamenty. Z kolei znacznie częściej używana jest lekka izolacja, która pomoże zabezpieczyć ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o rogi, załomy i zespojenie ścian
Wyróżniamy wiele sposobów izolacji – od wewnątrz oraz na zewnątrz. Służą do tego rozmaite materiały budowlane, na przykład tzw. lepiki, zaprawy cementowe, zaprawy hydroizolacyjne czy dyspersje akrylowe. Trzeba podkreślić, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga przygotowania odrębnych projektów dla trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki, załamania i łączenia ścian. Dlatego roboty należy zlecić fachowcom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wtedy zyskamy pewność, że nieruchomość jest profesjonalnie zabezpieczona przed oddziaływaniem wód gruntowych.