Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Szalunki Kraków znajdziesz na abcszalunki.pl/wynajem/

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna odznaczającego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak inaczej nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można też efektywnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Cechują się więc naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też profesjonalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. Wówczas wyjściem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym dźwigarów, mocowań, a także sklejki.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]