Szalunki – gdzie się je stosuje?

Chcesz nabyć szalunki Kraków? Skieruj się tutaj

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by właściwie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie przestrzeni na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna lub metalu

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek lub grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów i wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą narożniki, belki, łączniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajem szalunków – nie musisz ich nabywać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które świadczą odmienne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie mądrzejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]