Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Zobacz, gdzie zamówić szalunki Kraków, wejdź na sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, określane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, aby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami ewentualnie drewnianych desek, którą można użytkować powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu inwestorów oraz wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Z reguły jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą głowice ze aluminium bądź stali, łączniki, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Podmioty często parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które oferują inne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Nabycie wszystkich modułów potrzebnych do skonstruowania szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie lepszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Kontakt:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]