Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.