Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Na http://www.badaniabielsko.pl dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko

Większość czytelników działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z opieką nad kominami oraz czyszczeniem okien w wieżowcach. Według uchwalonych w Polsce przepisów są to jednak wszelkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy działania prowadzone są co najmniej 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się udać?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście wyniki będą pozytywne – zyskamy orzeczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wtedy słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem przeprowadzenia badań, zaś potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego typu schorzeń należą przede wszystkim padaczka i choroby zmysłu równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (chociaż można to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista powinien poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co roku.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]