Dlaczego WordPress i jak dobrać do niego hosting?

Istnieje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Drupal, Joomla!, Umbraco CMS), jednak niewątpliwie w ostatnim dziesięcioleciu większość stron tworzy się o WordPress. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet hobbysta zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają umiejętności zbudują na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiej przyczyny WordpPress jest niezwykle popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył przede wszystkim jako oprogramowanie, na którym bez trudu i ekspresowo można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów umożliwiających tworzenie na nim coraz bardziej złożonych stron internetowych, a ostatnio również sklepów (za sprawą połączenia połączeniu z WooCommerce). Obecnie więc ten CMS służy nie tylko blogerom, ale przede wszystkim osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm, a także administratorom portali społecznościowych. Zasadniczą zaletą WordPressa jest łatwość jego instalacji, możliwość korzystania z tysięcy szablonów, które pozwalają błyskawicznie zmieniać design strony, oraz dostęp do równie dużej ilości pomocnych wtyczek, wspomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu backupu, eliminowaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu prędkości strony, wstawianiu formularzy czy analizie statystyk wizyt na stronie. Trzeba podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest bez opłat! WordPress skupia sporą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd także regularne aktualizacje systemu eliminujące luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak znaleźć usługę hostingową dla WordPress?

Poszukując hostingu strony dla WordPress należy powierzyć go dostawcy, który ma usługę specjalnie dla tego CMS. Rekomendowany jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z najnowszymi przepisami RODO i bez limitu transferu. Trzeba zwrócić uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress korzysta z szybkich i wydajnych dysków SSD, cyklicznie tworzy kopie zapasowe danych, gwarantuje bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w razie awarii świadczy dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez wpływu jest także możliwość zakupu i zastosowania certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie darmowych narzędzi do kontroli działania serwera czy możliwość dodania nieograniczonej liczby kont pocztowych, a wszystko to w oparciu o transparentny i wyważony cennik.