Hydroizolacja domu czy garażu jest ważna

W toku budowy każdego obiektu, bez względu na to czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozrostu chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które części budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy określą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w stosunku do konkretnych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Hydroizolacja – komu ją powierzyć?

Kluczowe jest, żeby planowanie hydroizolacji, zlecić kompetentnej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy oraz deweloperzy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów zielonych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, węży iniekcyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, inwentaryzacją oraz naprawą przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.