
Zakup samochodu na rynku wtórnym zwykle łączy się z ryzykiem – auto z „drugiej ręki” jest rzecz jasna o wiele tańszy aniżeli pojazd nabyty prosto z salonu, jednakże może posiadać różne ukryte defekty. Jak wybrać nieuszkodzony samochód i uniknąć strat finansowych?
Kupno samochodu używanego – co należy sprawdzić?
Każdego roku dziesiątki tysięcy Polaków postanawia o zakupie samochodu na rynku wtórnym, co pozwala na oszczędność aż do kilku tysięcy złotych w porównaniu do wozów nabywanych bezpośrednio z salonów. Zakupy tego rodzaju niekiedy nie są pomyślne – bywa, iż prawdziwy stan techniczny pojazdu jest zatajony przez właściciela, a zamaskowane defekty wychodzą na jaw parę dób po podpisaniu umowy. Jak ustrzec się takich sytuacji i wybrać samochód, który zaspokoi nasze oczekiwania? Przed finalizacją zakupu ważne jest dogłębne zweryfikowanie auta, m.in. poprzez sprawdzenie historii samochodu. Robi się to sczytując numer VIN – z jego pomocą możemy dowiedzieć się, kto był posiadaczem samochodu, otrzymać dane o ewentualnych kolizjach, wadach, jak również kradzieżach pojazdu. Warto także sprawdzić stan techniczny pojazdu specjalistycznym urządzeniem do diagnostyki – demaskuje to zamaskowane defekty.
Inspekcje samochodów przed kupnem – jak przebiegają?
Nie wiesz, co wypada sprawdzić podczas zakupu używanego auta? A może nie dysponujesz możliwościami osobistego sprawdzania stanu samochodu? W ustrzeżeniu się niemiłego zaskoczenia pomoże rzeczowa inspekcja auta, którą mogą zrealizować wyspecjalizowane firmy. Podmioty o tym profilu działalności mają w dyspozycji specjalistyczne instrumenty do diagnostyki, które wykorzystują np. do badania grubości lakieru. Inspektorzy firmy dojeżdżają do miejsca, w którym znajduje się auto, weryfikują VIN, kontrolują, czy pojazd nie został skradziony, a po sfinalizowanych oględzinach sporządzają fotorelację i wszechstronny raport na temat kondycji auta.