Jakie czynniki wpływają na cenę druku 3D?

Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Dostępność zamówienia wydruku 3D dowolnego prototypu, makiety oraz modułów z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele firm. O ile zamysłem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, zwykle decyduje się ono na zakup własnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy obsługujących je ekspertów. Jeśli jednakże w grę wchodzi produkcja wyrobu o niskim nakładzie bądź potrzeba opracowania modelu 3D jest epizodyczna, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach w toku opracowywania planu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Koszt druku 3D – bez właściwych plików będzie drożej

Na ostateczny koszt druku 3D ma wpływ kilka czynników. Firma zlecająca wydruk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem we właściwym formacie (czyli STL albo STEP), dzięki któremu można orientacyjnie określić koszt wykonania zamówienia. Nierzadko zlecający przygotowuje jedynie rysunek projektowy albo fizyczny model. To powoduje, że cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu potrzeby przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D. Kolejne czynniki znacząco wpływające na ostateczną cenę wydruku to, rzecz jasna, wybór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo ważne jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to zwłaszcza od tego, czy wydruk będzie miał całkowite czy częściowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (np. wygładzenia albo impregnacji).

Jak skalkulować koszt wydruku 3D?

Nie można właściwie wyliczyć ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu zamierzamy wykonać dane zlecenie. W tym celu wypada przesłać jej plik do oceny ewentualnie, jeśli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i rzetelnie zaprezentować specyfikę zlecenia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą też wsparciem odnośnie wyboru tworzywa i technologii druku.

Kontakt:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]