Kiedy poprosić o pomoc detektywa?

Usługi detektywów cieszą się rosnącą popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo przydatne też dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik będący na L-4 rzeczywiście jest niezdolny do pracy lub czy informacje przedłożone przez niego w CV są prawdziwe. Warto więc dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć prywatny detektyw i w rozstrzygnięciu jakich problemów może nam pomóc.

Detektyw – konieczna jest licencja

Nie wszyscy mogą wykonywać pracę prywatnego detektywa. By legalnie wykonywać ten zawód, trzeba posiadać stosowną licencję, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, iż osoby przystępujące do testu muszą też spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie co najmniej średniego wykształcenia, obywatelstwa dowolnego z krajów należących Unii Europejskiej i świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Warunkiem jest też niekaralność, a w przypadku byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Największa część zadań, które realizują detektywi dotyczy różnego typu kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się między innymi kiedy podejrzewamy, że nasz małżonek nie jest wierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic dziecka odpowiednio sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam też określić rzeczywistą wysokość dochodów byłego partnera, co jest bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.