Komu zlecić sprawdzenie auta przed zakupem?

Zakup samochodu to niemały wydatek – dlatego dla wielu z nas wiąże się z podjęciem poważnych decyzji. Wyjątkowo dużym ryzykiem jest nabycie auta używanego – etyczność ich właścicieli niestety w wielu przypadkach bywa na niskim poziomie, a samochód, który miał być bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i mnóstwo defektów. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie wypatrzyć potencjalne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed kupnem warto zatem powierzyć profesjonalistom.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem – stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest niezbędne, żeby mieć pewność, że pojazd faktycznie jest w takim stanie technicznym, jak twierdzi jego dotychczasowy właściciel. Dobrze będzie, jeśli auto obejrzy wykwalifikowany, zaufany mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. Szczególnie ważne jest to w przypadku kupna pojazdu od pośrednika czy też z komisu. Niektóre firmy, żeby podnieść wyniki sprzedaży, mają tendencję do zatajania informacji o rozmaitych uszkodzeniach i mankamentach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed kupnem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – rejestry i kartoteki

Równie znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Chodzi tu szczególnie o dane o ewentualnych wypadkach, w których brał on udział, przebiegu i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia tzw. numer VIN (Vehicle Identification Number) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich podlega opłacie, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują także dostęp do tej usługi – tym samym nie kupimy kradzionego auta i ustrzeżemy się wielu innych problemów.