Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Dowiedz się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania i widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]