
Jeśli poszukujesz okien drewnianych zabytkowych, kliknij tutaj
Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się dużo lepiej niż te wytwarzane obecnie i są wielką ozdobą budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w znacznej mierze wpływa również wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl prawa – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?
Jak odróżnić okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, a to powoduje, że niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym można wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który ma wiele plusów, lecz potrzebuje częstych remontów, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.
Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?
Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym razie mogą otrzymać wysokie kary.
Kontakt:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]