Osuszanie piwnic i fundamentów – komu zlecić?

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z biegiem czasu ściany będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć także bez ostrzeżenia w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo w następstwie źle wykonanej lub uszkodzonej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności identyfikacja przyczyn

Zawilgocenie ścian nie świadczy od razu, iż dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak toalety, kuchnie czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na murach pleśń jest częściej rezultatem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty i mury budynków lub gdy doszło do podtopienia w wyniku powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już rolą specjalistów z zakresu hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają obszerne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od oceny przyczyn zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to baza do wybrania adekwatnych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i odpadają, a na ścianach wykwitają plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wilgoci przez ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to często, przede wszystkim w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która zablokuje podnoszenie się wody ku górze. Następną fazą, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu murów, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów polega czasami przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej papy termozgrzewalnej, mat bentonitowych czy izolacji bitumicznej, a następnie wykonanie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. W szeregu przypadków konieczne będzie też odnowienie łączenia izolacji murów z izolacją pozostałych części budowli, jak stropy żelbetowe, ściany żelbetowe oraz przepusty kabli.