Rozwój osobisty – szkolenia z umiejętności miękkich

Kreatywność, asertywność, umiejętność komunikacji, przezwyciężanie stresu czy zarządzanie zespołem – co łączy te umiejętności? Choć wydają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego, wszystkie zaliczane są do umiejętności miękkich. W kontraście do umiejętności twardych, które są charakterystyczne dla profesjonalistów w danej dziedzinie, umiejętności miękkich nie pozyskuje podczas zwykłych kursów lub studiów. Oczywiście nie znaczy to, że są one tylko wrodzone – istnieją szkolenia z umiejętności miękkich, podczas których uczestnicy mogą je rozwinąć lub zdobyć.

Szkolenia z umiejętności miękkich – dlaczego są ważne?

Umiejętności miękkie należy rozwijać z różnych powodów. Są one pomocne zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Podczas przeglądu aplikacji o pracę, przyciągają one równie mocno uwagę rekruterów, co umiejętności twarde. Ważne są przede wszystkim umiejętności dotyczące pracy z innymi ludźmi – zarządzanie innymi pracownikami, praca zespołowa, osiąganie kompromisów oraz perswazja. Poza tym istotne okazują się takie cechy jak radzenie sobie w stresujących sytuacjach, kreatywność, a także inteligencja emocjonalna.

Czego spodziewać się po szkoleniach z umiejętności miękkich?

Rozwijanie umiejętności miękkich samemu jest dla większości z nas bardzo trudne. Wobec tego powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów – uczestniczyć w treningach oraz czytać literaturę psychologiczną. Szkolenia z umiejętności miękkich obejmują nie tylko przekazanie kluczowych umiejętności, ale również ćwiczenia (w niedużych grupach) oraz feedback terapeuty. Z pomocą tego ostatniego uczestnicy szkolenia dowiadują się, które umiejętności wymagają dalszej pracy oraz które ich cechy należy dalej rozwijać.