Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica, martwica, złamanie zęba czy też konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć zabieg ten u większości pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie powinniśmy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, które umożliwiają leczenie nawet największych ubytków bez obawy przed bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszy etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i usunięcie z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z naczyń krwionośnych oraz nerwu, dlatego podczas leczenia kanałowego konieczne jest użycie bardzo efektywnego środka znieczulającego. Następnie wykonuje się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Na koniec napełnia się kanał zębowy metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym, ceramiką bądź cementem szkło-jonomerowym.

Znajdź dobrego dentystę do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Powinno się więc wybrać dobrego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa pozwala dentyście na precyzyjne oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu dodatkowe zabiegi nie będą już potrzebne.