W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Chcesz sprawdzić, komu zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie sprawdź www.bielskobadania.pl.

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Badaniom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część teoretyczna i aparaturowa

Badanie kierowców składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Drugim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która weryfikuje głównie widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Kontakt:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]