Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Pierwszym oficjalnym dokumentem w naszym kraju, który dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także dziś definiuje ona ów termin i mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl ustawy dane osobowe to każde dane, jakie pozwalają na zidentyfikowanie danego obywatela bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć możemy zatem miejsce zamieszkania, wiek czy nazwisko i imię, lecz też te określane jako dane wrażliwe – między innymi wiadomości o stanie zdrowia, ewentualnych wyrokach oraz wyznaniu. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie i przetwarzanie jest naprawdę łatwe.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Niektóre dysponują jedynie danymi swoich pracowników, inne zaś mają dostęp także do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają do nich dostęp muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę istotne, gdyż po zauważeniu błędów GIODO może nałożyć poważne kary – nie tylko finansowe, lecz w skrajnych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Na czym opiera się kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników zarządzających takiego rodzaju informacjami – są to na przykład specjaliści z składnic akt, kadr bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty zaliczają się także broszury dydaktyczne, przez które uczestnicy łatwiej przysposobią wiadomości. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego nauczą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują specjalne świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.