Jaka podłoga do mieszkania w stylu loftowym? O pasujących wykończeniach, kolorach i wzorach

Loftowe mieszkania łączą w sobie cechy dwóch odmiennych stylów – industrialnego oraz modernistycznego. Takie aranżacje balansują na pograniczu surowości i delikatności, a jednym z największych wyzwań podczas wykańczania loftowych wnętrz jest odpowiedni wybór podłogi. Powinna ona w takim samym stopniu nawiązywać do przemysłowych przestrzeni, jak i eleganckich apartamentów z poprzedniego wieku. Jak zaaranżować tak wymagające otoczenie?

Podłoga w stylu loftowym – z jakiego materiału?

Styl loftowy niezwykle często utożsamiany jest ze stylem industrialnym. Obie estetyki różnią się jednak liczbą i rodzajem wykorzystanych materiałów. W nurcie industrialnym na posadzkach dominuje beton, cegła, żywica i surowe drewno.

Z kolei w loftowych przestrzeniach najczęściej wykorzystywane są artystycznie postarzane deski podłogowe. Takie podłogi łączą surowość (kojarzącą się z fabrycznymi powierzchniami) z elegancją oraz przytulnością, charakterystyczną dla modernistycznych wnętrz.

Szukasz podłogi idealnej?

U nas ją znajdziesz!

Zobacz ofertę

Drewniana podłoga do loftu – jakie wykończenia desek?

W mieszkaniach i domach zaaranżowanych na styl loftowy sprawdzą się trójwarstwowe deski z ręcznie wykonanymi zacięciami, rysami i „śladami kornika”. Wskazane są również nierówne, fazowane krawędzie, które dają efekt szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami podłogi.

Dębowymi podłogami o takiej charakterystyce są modele pochodzące z kolekcji Timeless Collection. Do podkreślenia i postarzenia struktury drewna wykorzystywany jest proces heblowania i szczotkowania. Ponadto deski z tej kolekcji posiadają ręcznie wykonane fazy na każdym z czterech boków.

Do produkcji podłóg z kolekcji Timeless Collection wykorzystywane są rustykalne sorty dębowego drewna, które charakteryzują się dużą zmiennością odcieni pomiędzy deskami. Z kolei efektowna kolorystyka jest wynikiem ręcznego barwienia powierzchni pigmentami i olejami.

  • Deski podłogowe z ręcznie wykonanym fazowaniem - podłoga Królewski Pierścień 1 R Baltic Wood Podłoga drewniana Królewski Pierścień z kolekcji Timeless
  • Podłoga dębowa olejowana postarzana ręcznie Podłoga drewniana Dom Dusz 1R z kolekcji Timeless
  • timeless-niedokonczona-historia-1r-4mv-aranzacja_940 Podłoga drewniana Niedokończona Historia 1R z kolekcji Timeless

Podłoga w stylu loft – jakie kolory drewna?

Wśród tonacji drewna wykorzystywanych we wnętrzach w stylu loftowym, odnaleźć można zarówno jasne barwy: biele, kremy i szarości, jak i głębokie, ciemne odcienie brązu. Wybór koloru drewnianej podłogi powinien być uzależniony od aranżacji oraz od nasłonecznienia, metrażu i rozkładu mieszkania.

Do niewielkich i ciemnych przestrzeni polecane są deski bielone (np. Sekrety Werony 1R), brązowokremowe (Inspiracja Poety 1R) oraz popielate. Z kolei w przestronnych, wysokich i jasnych wnętrzach bardzo dobrze odnajdą się podłogi w ciemnych kolorach: kasztanowym (np. Średniowieczny Zamek 1R) oraz ciemnoczekoladowym (np. Anioły i Demony 1R).

GALERIA:

  • Podłoga dębowa olejowana postarzana Podłoga dębowa olejowana Inspiracji Poety z kolekcji Timeless
  • Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek z kolekcji Timeless Podłoga drewniana Średniowieczny Zamek z kolekcji Timeless
  • timeless_anioly_i_demony_1r_4mv_aranzacja_1200-1024x1024 Podłoga drewniana Anioły i Demony 1R z serii Timeless

Wzory drewnianych podłóg odpowiednie do loftów

We wnętrzach w czystym stylu loftowym sprawdzą się szerokie deski o wzorze jednorzędowym, jak np. Zaginiona Szkatuła 1R. Ta propozycja budzi skojarzenia ze starymi, przemysłowymi budynkami, takimi jak spichlerze czy browary. Wynika to nie tylko z rozmiaru czy schematu rozmieszczania desek, ale również z ich „surowego” wykończenia.

Z kolei w mieszkaniach zaaranżowanych na styl soft loftowy (łagodniejsza wersja nurtu loftowego), dobrze prezentować się będą podłogi o wzorze trójrzędowej klepki. Odpowiednie warianty odnaleźć można w kolekcji Jeans Collection. To z niej pochodzi m.in. podłoga Seven_4Her w ciepłym odcieniu czekolady czy Six_4Her w kolorze brązowoszarym.

  • Podłoga drewniana Seven 4Her z kolekcji Jeans Podłoga drewniana Seven 4Her z kolekcji Jeans
  • Podłoga drewniana Jeans Six 4her z kolekcji Dąb Villa 3R Podłoga drewniana Jeans Six 4her z kolekcji Dąb Villa 3R
  • Podłoga drewniana Four_4Her Podłoga drewniana Four_4Her z kolekcji Dąb Villa 3R

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/jaka-podloga-do-mieszkania-w-stylu-loftowym-o-pasujacych-wykonczeniach-kolorach-i-wzorach/