Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy na dach – najważniejsze różnice

Kup bagażnik rowerowy na hak 3 rowery.

Rozbudowa tras dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, lecz również w licznych miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na wakacje pragniemy zabrać jeszcze rower. Jeżeli podróżujemy bez współtowarzyszy i nasz rower łatwo są się rozkręcić, można po prostu spakować go do bagażnika. Trudności pojawiają się, gdy wyruszamy w dużym gronie i chcemy zabrać 3-4 rowery. W tych okolicznościach powinno się użyć platformy rowerowej.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy na dach – o czym trzeba pamiętać?

Rowery da się transportować na platformie rowerowej montowanej na haku albo na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja umożliwia transport nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają również parę minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa niełatwe w szczególności dla niewysokich osób. Poza tym zamocowanie rowerów na uchwytach dachowych zmienia wysokość auta, i chociaż zwykle nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami i mostami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na większą podatność na intensywne porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają auta, dlatego osoby nimi kierujące powinni zachować szczególną ostrożność podczas cofania i parkowania tyłem samochodu. Jednoślady transportowane na platformie często także wystają poza boczny obrys pojazdu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na ciasnych drogach.

Bagażnik na rower – sprawdzić przed jego zakupem?

Postanawiając o zakupie bagażnika na rower na hak trzeba uprzednio odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to najtańszy sprzęt, w związku z tym warto już na wstępie określić ile jednośladów maksymalnie będziemy potrzebowali transportować. Platforma rowerowa od dobrego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam lata i gdy kupujemy ją z myślą o rodzinnych wyjazdach, warto wybrać taką, na której ulokujemy 3 albo 4 jednoślady. Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie całkowitego ciężaru rowerów – przed zamówieniem bagażnika powinno się upewnić się czy utrzyma on ciężar jaki planujemy na nim przewieźć. Dowiedzmy się dodatkowo jak doczepiane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów utrzymujących jednoślad na miejscu obniża zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie podróży, zagrażające ewentualnym wgięciem karoserii. W przypadku pytań, jaką platformę rowerową wybrać, zalecamy skonsultować się z pracownikiem sklepu oferującego taki sprzęt.

Kontakt:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]