Akcesoria do jazdy konnej – o czapsach i sztylpach skórzanych

czapsy, sztylpy

Według wielu dżokejów najlepszymi butami do jazdy konnej są oficerki – skórzane obuwie z długą cholewą do kolan. I choć rzeczywiście w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się znakomicie, nie są bez wad. Najistotniejszą z nich jest cena – najlepsze fasony oficerek mogą kosztować aż kilka tysięcy PLN. Ponadto, wkładanie oraz jazda w oficerkach bywa w znacznym stopniu utrudnione ze uwagi na konieczność noszenia spodni z grubszego materiału, nie zawsze mieszczącej się w cholewie buta. Na szczęście, czapsów i sztylp nie cechują te wady.

Czapsy i sztylpy jeździeckie – główne cechy

Sztylpy i czapsy to elementy zakładane na sztyblety, gwarantujące ochronę wyższej partii nogi jeźdźca – porównuje się je do stuptutów piechura. Te pierwsze chronią wyłącznie łydkę sportowca, kończąc się na kolanie, natomiast drugie – sięgają do pachwiny, gwarantując ochronę dla całej nogi. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są sporządzane z różnych materiałów. W sprzedaży przeważnie spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, aczkolwiek poza nimi dostępne są także modele wyrabiane z tkaniny lub tworzyw sztucznych.

Jakie sztylpy i czapsy wybrać?

Ostatnie wymienione wyżej rodzaje cechują się znacznie niższą ceną. Skutkiem tego są zalecane dżokejom z niewielkim budżetem , a także dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Warto zauważyć, że sztylpy i czapsy z tkaniny są przewiewniejsze, dlatego lepiej sprawdzają się latem i wiosną. Duży wybór sztylp i czapsów znajdziemy w sklepach internetowych – fasony doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią zatem także jeźdźcy mieszkający w miastach, w których nie ma dobrze wyposażonego sklepu jeździeckiego.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]