Dlaczego tak ważna jest odpowiednia odzież na motor?

Więcej informacji o odzieży motocyklowej.

Od dawna wiadomo, iż jazda na motorze nie należy do najbezpieczniejszych aktywności. W trakcie ewentualnego wypadku kierowca motocykla nie jest chroniony przez pasy i w pełni przyjmuje on na siebie intensywność uderzenia. Dlatego tak kluczowe dla każdego motocyklisty jest zaopatrzenie się w stosowną odzież zaprojektowaną z myślą o jeździe tego typu. Odzież na motocykl nie tylko redukuje potencjalne obrażenia motocyklisty, ale też chroni go przed opadami, wiatrem oraz promieniami słonecznymi, co podnosi wygodę jazdy.

Odzież na motor – ze skóry czy z tekstyliów?

Kompletując Ubranie na motor na początku trzeba zaopatrzyć się w kask, bowiem zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym jego posiadanie jest obligatoryjne, bez względu na to czy poruszamy się z niską prędkością na skuterze, czy mkniemy ścigaczem po autostradzie. Jest to także najistotniejszy element protekcji kierowcy jednośladu, ochraniający głowę przed uszkodzeniami, które mogą mieć poważne skutki dla jego zdrowia, a nawet życia.

Do ochrony pozostałych części ciała podczas jazdy mamy sporo opcji. Entuzjasta jednośladów może zebrać swój strój sięgając po odpowiednią spodnie i kurtkę przeznaczone specjalnie do jazdy na motorze albo zdecydować się na kombinezon. W sklepach dla motocyklistów do wyboru mamy odzież skórzaną i tekstylną. Nie ulega wątpliwości, skóra jest niesłychanie odpornym na uszkodzenia półproduktem, co nie świadczy o tym, że odzież motocyklowa wykonana z tekstyliów chroni słabo – stosuje się w niej tkaniny o dużej odporności na wysokie temperatury oraz otarcia. Te części odzieży motocyklisty posiadają odpowiednie wzmocnienia (slidery) chroniące łokcie, barki i kolana, które w trakcie wypadku są szczególnie narażone na otarcia.

Ochraniacze, buty oraz pozostałe akcesoria

Innymi istotnymi częściami ubrania na motocykl są obuwie oraz rękawice. Rękawice w trakcie wypadku chronią dłonie przed poważnymi urazami, bo to nimi odruchowo osłaniamy resztę ciała wysuwając je przed siebie, przez co narażamy je na głębokie otarcia skóry oraz złamania. Dobrze więc kupić rękawice ze dodatkowymi modułami osłaniającymi wewnętrzną powierzchnię dłoni i kłykcie. Dobre buty na motocykl oprócz tego, iż osłaniają drobne kości śródstopia, gwarantują też lepszą przyczepność, a w związku z tym dokładniejszą kontrolę nad ciężkim motocyklem.

W jakie pozostałe części odzieży na motocykl warto się zaopatrzyć? To naturalnie plecaki, kołnierze, gogle jeżeli stosujemy kask crossowy, jak również posiłkowe ochraniacze, slidery albo zbroje.

Kontakt:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]