
Zobacz, gdzie zamówić banknot kolekcjonerski, wejdź na https://goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Gdy słyszymy o kolekcjonerstwie, pierwszym skojarzeniem obok zbierania znaczków czy orderów jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się hobbyści. W połowie XX w. popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.
Dzieje banknotów oraz dlaczego je zbieramy?
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały nie w Europie, lecz w Chinach. Pierwotna ich wersja, zbliżona w swojej funkcji raczej do teraźniejszych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie rządów Dynastii Han. Papierowe banknoty w formie jaką znamy dzisiaj uformowały się natomiast między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, bo dzięki nim mogli transportować towaru na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Obywatele Europy pierwszy raz usłyszeli o papierowych środkach płatniczych z historii legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w krajach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem lat tę formę płatności zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są zastępowane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, ponieważ nie tylko mają one walory historyczne, ale też artystyczną – od wieków bowiem zachwycają misternym designem.
Banknoty kolekcjonerskie NBP – motywy i zabezpieczenia
Kolekcjonerzy banknotów, podobnie jak kolekcjonerzy monet, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one całkiem łatwo dostępne, chociaż ich cena może być bardzo duża – wszystko w zależności od roku ich wycofania z obiegu oraz kondycji. Odrębnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, przede wszystkim w związku z upamiętnieniem historycznych zdarzeń lub wybitnych postaci ze świata kultury, nauki oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 i 50 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 200. rocznicę narodzin Juliusza Słowackiego nominał 20 zł) czy 100-lecie działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (wyjątkowy banknot o nominale 19 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza zdumiewającą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. recto-verso, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i mikrodruki.
Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]