Jak odciągać katar u dziecka? Aspirator do nosa

Niedrożność nosa u niemowląt to dość częsta, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy doskwiera im gromadzący się katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest bardzo ważne?

Zalegający katar może prowadzić do powikłań, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w poważniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina spływa po ściance gardła podrażniając je. Żółtozielony, bakteryjny katar jest zagrożeniem dla płuc i oskrzeli.

Jak można odciągać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do gruszki. Innym sposobem jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa do odkurzacza

To rozwiązanie może wywoływać zdumienie wielu rodziców. Tymczasem jest to znacznie wydajniejszy sposób niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu flegmy 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru należy zadbać o nawilżenie podrażnionej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza występuje w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).