Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Potrzebujesz kantara dla konia? Odwiedź ten adres

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Z tej przyczyny musi on być dopasowany do zarysu i wymiarów głowy konia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć właściwy kantar dla konia? Na które jego atrybuty warto zwrócić uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach znajdziemy przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, taśmowe, podszywane czy skórzane. Te pierwsze, nazywane też halterami, są zalecane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec dzięki nim może mieć nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest jednak kantar skórzany bądź taśmowy. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – np. prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które można ściągnąć celem umycia. Kantar tego typu doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują posiadacze pokaźniejszych źrebiąt oraz koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni holsztyńskich, fryzyjskich, arabskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]