Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

kaski do jazdy konnej, kaski jeździeckie, toczki do jazdy konnej

Jeździectwo należy do tych dziedzin sportu, gdzie ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, ze względu sporą prędkość i wysokość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jeździectwa można nabyć 2 rodzaje ochrony na głowę – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek jeździecki? Co lepsze?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest z reguły wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednakże tak solidnej ochrony jak kask, przez co wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i ma certyfikaty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy zakupie kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi dysponować stosownymi atestami, a także być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca bądź umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie warto też iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszym mieście nie znaleźliśmy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Kontakt:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]