Kolorowa roleta ożywi każde wnętrze

Przeszukując asortyment sklepów z roletami, szybko zobaczysz, że występują one w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę postawić? Istnieje kilka reguł, które warto poznać przed kupnem nowej rolety na okna. Zainspiruj się tym artykułem i dobierz dla siebie rolety w kolorze idealnym!

Który kolor rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją trzy podstawowe trendy: kontrast, minimalizm oraz dopełnienie. Minimalizm jest dedykowany zwolennikom prostych, czystych pomieszczeń, z małą ilością dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Przynależysz do tej grupy? Wybierz rolety w kolorze piaskowym, écru, szarym lub beżowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się odznaczać, a rolety stanowić będą tło dla reszty elementów w pomieszczeniu. Następny trend to siła kontrastu. Dla kolorów podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego kontrastem będą odpowiednio: zielony, fioletowy i pomarańczowy. Jeśli masz ściany bądź meble w kolorze niebieskim, to kontrastować z nimi będzie najmocniej dodatek – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dobierz do głównej dla tego wnętrza barwy. Aranżujesz pokój w różnych odcieniach beżu? Wybierz zatem rolety tej samej barwie.

Czy barwy rolet oddziałują na samopoczucie?

Według ogólnej zasady oddziaływania kolorów na samopoczucie człowieka, barwy zimne wyciszają, a ciepłe rozbudzają. Jaskrawy żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to odpowiednik odpoczynku i harmonii – zda egzamin w pokoju dziennym i wszędzie tam, gdzie wypoczywasz. Wprost idealny do sypialni jest uspokajający kolor niebieski. Kochasz czerwień? Unikaj jej na sporych powierzchniach, bo może prowokować agresywne zachowania oraz eskalować nerwowe sytuacje i napięcia. Używaj jej wyłącznie w drobnych dekorach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie zupełnie wystarczą, żeby upiększyć pokój.