Odzież i bielizna kompresyjna – charakterystyka

Jeśli chcesz zamówić bieliznę kompresyjną, odwiedź tę stronę.

Praktycznie każdy słyszał o sportowej odzieży termoaktywnej, jednak nie wszyscy natknęli się na definicję „odzież kompresyjna” w odniesieniu do sportu, gdyż to pojęcie zwykle łączone z akcesoriami używanymi w rehabilitacji. W tym wpisie przedstawimy ten rodzaj odzieży sportowej i opiszemy, jak oddziałuje ona na efektywność treningu osoby ją noszącej.

Odzież kompresyjna sportowa osłania sportowca przed przegrzaniem i chłodem

Odzież i bielizna kompresyjna to wyspecjalizowane produkty, które mają szereg właściwości korzystnie wpływających na jakość ćwiczeń. Przede wszystkim mięśnie otoczone taką odzieżą szybciej się regenerują, gdyż dokładnie przylega ona do skóry. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta najczęściej bezszwowa odzież, skutkuje lepszym ukrwieniem i dotlenieniem tkanek oraz skuteczniejszym usuwaniem “zakwasów” z pracujących mięśni. Wysokiej klasy odzież uciskowa latem nie dopuści do przegrzania organizmu, a w zimowe miesiące skutecznie uchroni go przed chłodem. Ten atrybut ubrań kompresyjnych pozwala na używanie ich zarówno przez sportowców trenujących w zaciszu ulubionej siłowni, jak i tych preferujących ćwiczenia na świeżym powietrzu. Kolejną niesłychanie znaczącą cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność zapobiegania mikrourazom mięśni, jako że ogranicza ona wibracje oraz wstrząsy mięśni, notorycznie występujące w czasie treningów siłowych.

Kiedy korzystać z odzieży kompresyjnej?

Odzież kompresyjna opracowana została przede wszystkim do korzystania z niej w czasie dynamicznych ćwiczeń. Np. spodenki o cechach kompresyjnych stabilizują pracę tkanki mięśniowej kończyn dolnych, pośrednio pomagając biegaczom osiągnąć lepsze wyniki, natomiast koszulki kompresyjne wzmacniają mięśnie pleców i brzucha. Zawodowi sportsmeni, skoncentrowani na treningu mięśni całego ciała chętnie używają kombinezonów kompresyjnych, natomiast zwykli klienci klubów fitness zwykle korzystają z zestawu legginsy plus top. Sportowe getry bądź skarpetki kompresyjne można zakładać na czas ćwiczeń, jednakże zaleca się używać ich raczej zaraz po treningu, celem szybszej odbudowy mięśni. Istotne jest też, żeby trafnie dopasować rozmiar odzieży bądź bielizny kompresyjnej, tak aby nie była przyczyną zbyt silnego ucisku, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na krążenie. Bielizna i odzież kompresyjna męska oraz damska to produkt, który można kupić w większości sklepów sportowych.

Kontakt:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]