Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Dowiedz się, gdzie zamówić kryminalne książki, wejdź na www.motyleksiazkowe.pl.

Pokaźna rzesza czytelników fascynuje się koszmarnymi historiami. Niektórzy preferują opowiadania z pogranicza gore, pozostali uwielbiają zagłębiać się w głębokie kąciki pogmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców i okrutnych bandytów. W ogromie platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym zmyślone oraz prawdziwe historie, nieustannie jedną z najlepszych form ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy makabryczne historie?

Amator thrillerów i powieści kryminalnych natychmiast powie, iż idzie o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając horrory chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się głębokiemu odczuciu niepokoju, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Brak obecnie dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to najczęściej niestabilność finansowa, zdrowie albo praca. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których organizm produkuje w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają częstokroć tak straszny i brutalny wydźwięk – tak opowieści te ostrzegało dzieci przed zagrożeniami otaczającego ich świata, informując je przy tym, iż to co dobre czasem nie zwycięża.

Książki thrillery wyzwalają lepiej emocje niż ich serialowe adaptacje

XXI wiek to czas kultury na życzenie. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią kilka godzin, szukają serialu limitowanego albo filmu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy mrocznych kryminałów i horrorów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co warte podkreślenia, często te seriale i filmy to adaptacje głośnych książek, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie przynosi takiej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść horror lub kryminalną, konsumuje się inaczej niż serial fabularny – dłużej, a przy tym z większą atencją. W książce każdy opis, rozmowa bądź postać (także ta drugiego planu) buduje nastrój snutej historii. Strach wywoływany jest u czytelnika zwykle powoli, ale umożliwia to precyzyjniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się ponieść horrorom, thrillerom oraz kryminałom.

Kontakt:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa