Zabawki dla noworodków i niemowląt – na co zwrócić uwagę?

Pluszaki dla noworodków i niemowląt – jakie wybrać?

Najmłodszym już od pierwszych dni życia towarzyszą różnego rodzaju zabawki. W rzeczy samej najukochańsze są głównie te, które brzdąc może przytulać i z którymi najczęściej tworzy mocną emocjonalną więź. O tym, jak głęboka może być więź dziecka z zabawką, stanowi fakt, że wielu z nas pamięta swojego ukochanego misia lub lalkę z czasów dzieciństwa, a prawdopodobnie wciąż je ma w ramach sentymentalnej pamiątki.

Czym muszą cechować się maskotki dla noworodków i niemowląt?

Noworodki i niemowlęta nie są w stanie jeszcze bawić zabawkami. W wielu przypadkach zakupione z okazji ich przyjścia na świat lalki oraz misie przez długie tygodnie stanowią tylko detal dekoracji pokoju dziecka. Nie świadczy to natomiast, że maluch nie ma z nimi styczności każdego dnia – przecież od pierwszych chwil rozpalają one jego zainteresowanie. Dziecko zasypia w ich towarzystwie w łóżeczku i wyciąga do nich rączki podczas zabaw z rodzicem. Tym samym, zabawki dla kilkumiesięcznych maluchów winny cechować się najwyższym stopniem bezpieczeństwa.

Lalki i zabawki dla niemowląt nie mogą mieć twardych części, nade wszystko tych drobnych (przykładowo guzików bądź oczek), które przez przypadek mogłyby się odkleić i które maluch mógłby włożyć sobie do ust i przełknąć. Mając na uwadze zdrowie dziecka trzeba wybierać zabawki, które wyprodukowane są z materiałów nieprzetworzonych oraz takich, które nie wywołują alergii. Przed kupnem bezwzględnie trzeba zweryfikować, czy zabawka spełnia odpowiednie standardy bezpieczeństwa (symbol CE), a także czy jest przystosowana dla noworodków i niemowląt. Takie przytulanki i akcesoria dla dzieci są oznaczone jako 0+.

Zabawki a sensoryka

Pierwsze miesiące życia malucha są nadzwyczaj istotne dla jego optymalnego rozwoju. To okres, w którym niemowlę kształtuje swój zmysł słuchu i dotyku, poznaje kolory, a także uczy się chwytać i puszczać rozmaite przedmioty. Żeby pobudzać rozwój sensoryczny dzieci, zabawki dla niemowląt zwykle charakteryzują się intensywną kolorystyką oraz mają wystające detale, które będą w stanie chwycić małe dłonie malucha lub które wydają przyjemne dla ucha dźwięki (np. szeleszczą). Ciekawe są także pluszaki, które kształtują zmysł dotyku dziecka – posiadają one elementy o różnorodnym stopniu miękkości lub są uszyte z materiałów o przeróżnej teksturze.

Śpiące niemowlę z króliczkiem Galerii Bukowski
Śpiące niemowlę z króliczkiem Galerii Bukowski

Zabawki dla najmłodszych w sklepie Galeria Bukowski

Oryginalne zabawki dla noworodków i niemowląt oferuje Galeria Bukowski, producent szytych odręcznie misiów oraz innych pluszaków dla dzieci w różnym wieku. W ofercie dla najmłodszych zakupić można kilka typów indywidualnie zaprojektowanych zabawek, w których bez wątpienia zakocha się każde dziecko. W sklepie można zamówić między innymi wydające niezmiernie delikatne brzmienia pluszowe grzechotki, puszyste w dotyku i dopasowane do rączek kilkumiesięcznych dzieci oraz maskotki z serii The Patchwork Family i The Happy Family, które zwracają uwagę swoimi niebanalnymi barwami. Praktyczne na co dzień są kocyki-przytulanki, na których można kłaść noworodka podczas zabawy. Posiadają one sterczące elementy stymulujące zaciekawienie najmłodszych i ozdobione są łebkami różnych zwierzaków, dlatego mogą również być przytulanką (tak nazywany z ang. comfort blanket).

Wyjątkową kolekcją zabawek są pluszaki z serii Ziggy – są to misie upodobnione na inne zwierzaki. Za ich pomocą mamy spędzą wiele godzin na pełnej śmiechu zabawie z maluchem, przykładowo pokazując mu, jak miś przekształca się w parę sekund w całkiem inną przytulankę. Odrębna kategorię w sklepie stanowią z kolei misie doskonałe na prezent z okazji celebrowania pierwszych urodzin bądź sakramentu chrztu malucha.

Wszystkie pluszaki i zabawki oferowane w w Galerii Bukowski spełniają europejskie normy bezpieczeństwa, a zachowanie ich w czystości jest bardzo proste – wolno prać je w pralce oraz ręcznie. Maskotki z haftowanymi oczkami mogą służyć do zabawy już od wczesnych chwil życia.