Projekt AILIS – technologia wczesnej diagnostyki raka piersi

Kluczowe informacje w temacie gęstych piersi. Przekonaj się!

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W znacznym procencie casusów ten nowotwór złośliwy rozpoznawany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie zwiększa niebezpieczeństwo przerzutów na inne organy (np. układ kostnyczy wątrobę), a także zgonu. Pomimo, że od dziesięcioleci prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu rozpowszechnianie regularnych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, wciąż z powodu tego nowotworu umiera rocznie setki tysięcy osób, w tym także mężczyzn.

Gęste piersi a problemy z wczesną diagnostyką raka piersi

Jednym z powodów problemów z diagnostyką nowotworu piersi w początkowej fazie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Charakteryzują się one tym, że dominuje w nich tkanka gruczołowa nad tkanką tłuszczową. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest zdecydowanie trudniejsze – anomalie w tkance są praktycznie niezauważalne, bo zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych jasna barwą. Zmiany ciężko też wyczuć w trakcie badania palpacyjnego. Statystyki są zatem okrutne – kobiety posiadające gęste piersi są wielokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy wykrywany jest u nich często w późnym stadium rozwoju, co poważnie obniża szanse skutecznej terapii.

Wygodne i ekspresowe diagnozowanie raka piersi – o urządzeniu AILIS

AILIS – start-up technologiczno-medyczny – zaprojektował urządzenie diagnozujące zmiany nowotworowe – nawet te drobne – u kobiet posiadających gęste piersi. System monitoringu piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i przedwczesnego ujawniania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona duży potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia gwarantuje kobietom pełny komfort: odbywa się bezdotykowo, bez obecności osób trzecich i trwa tylko kilka minut. W rozwiązaniu opracowanym przez AILIS rezultaty badania analizuje sztuczna inteligencja. Lekarz r bada tylko przypadki, w których wykryto duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Rozpowszechnienie systemu opracowanego przez zespół AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do szybszego i tańszego diagnozowania raka piersi.

Kontakt:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków