Stożek rogówki – czym się objawia i jakie są możliwości korekcji

Uzyskaj więcej informacji o korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia i może wywoływać inne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia

Rogówka to transparentny element oka, który mocno ogniskuje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, niemniej jednak posiada dużo receptorów bólowych. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, czasami występuje też widzenie podwójne. Choroba ta często współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie choroba jest niwelowana za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednakże niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korektę stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem różnych technik. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Bardzo dobre rezultaty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie niezborności czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Kontakt:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]