Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem układu moczowego

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących urologa w Krakowie? Skieruj się na https://tinyurl.com/ygq6lz5g

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako bardzo intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie pewne oznaki choroby, nierzadko zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u urologa. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest diagnostyka oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję hormonów. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać sporo różnorodnych objawów, które nagminnie są lekceważone przez chorych w nadziei, że same znikną. Na które zatem symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszelakie zmiany związane z moczem, a więc pojawienie się w nim ropy albo krwi, jego ciemne zabarwienie bądź spienienie, ale również przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są również mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból pleców bądź podbrzusza oraz obrzęk stóp. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem panowie winni umówić się do niego kiedy mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Należy przy okazji podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci umawiają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci zwykle umawiają się do gabinetu urologa celem konsultacji odnośnie wazektomii, wykonania biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie wykonują także mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Kontakt:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]